Zsigmond Csilla: A határon túli politikai szervezetek kényszerpályán mozognak, és egyre erősebb függőségi viszonyba kerülnek a Fidesszel

2022. április 4.
A Transtelex cikke

Orbán Viktor sikeresen tematizálta az ukrajnai háborút a választási kampány utolsó heteiben, ám az RMDSZ elnökének az orosz-ukrán konfliktusról teljesen más véleménye van. Okozhat-e feszültséget a két narratíva ütközése? Van-e lehetőségük a kisebbségi magyar politikusoknak önálló véleményt is megfogalmazni? Hogyan alakulhat a magyar-magyar viszony az elkövetkező négy évben? Az április 3-i országgyűlési választások kapcsán Zsigmond Csilla társadalomkutatóval készítettünk gyorsinterjút.

A szociológus elmondta, hogy számára a Mi Hazánk eredménye és a Fidesz kétharmados győzelme is meglepetés volt. Aggódva figyeli, hogy Magyarországon erősödik a szélsőjobboldali diskurzus, és az is nyugtalanító, ahogyan Orbán Viktor az ukrajnai háborús helyzetet belpolitikai haszonszerzés céljából felhasználta.

Az elemző a határon túli kisebbségi politikai alakulatok helyzetére is reflektált, amelyek szerinte abszolút függőségi viszonyba kerültek az újrázó kormánypárttal, azonban az önállóságuk feladásának meglesz az ára, ugyanis politikai kényszerpályára kerültek. Az ellenzéki vereségre reflektálva Zsigmond Csilla kiemelte, hogy nemcsak a széthúzó koalíció volt az oka a gyenge eredménynek, hanem strukturális okok is állnak a háttérben: a Fidesz felé lejtő választási rendszer, illetve a beszántott közmédia, amely már évek óta pártszócsőként működik.