Ukrajna nem lesz második Belarusz, de Afganisztán még lehet belőle

2022. február 5.
Interjú Fedinec Csillával a Telex-en

A háborús készülődés mentén többet van szó a nagyhatalmakról, mint az alku tárgyát képező Ukrajnáról, aminek Vlagyimir Putyin még a létét is megkérdőjelezi. Miért hűtik Kijevben mégis a kedélyeket? Hisznek még a nyugati integrációban? Valós veszély, hogy kettészakad az ország? Mi történik közben a magyar kisebbséggel? Interjú Fedinec Csilla kárpátaljai születésű történésszel, kisebbségkutatóval, a frissen megjelent Ukrajna története könyv szerzőjével.

Miközben az oroszok egy új jaltai szerződést akarnak kikényszeríteni a befolyási övezetekről Európában, a határai közelében összevont több mint százezer orosz katona által közvetlenül fenyegetett Ukrajna próbálja elkerülni a pánikot, és új szövetségi rendszert épít. Az országot sokan mondták már „failed state”-nek, oligarcharendszernek, vizionálták a közeli ketté szakadását, de közben Ukrajna erős nemzetiesítésbe kezdett, amit a kisebbségi jogaikban korlátozott kárpátaljai magyarok is a bőrükön éreznek. Hogy határozza meg a történelem, a nyelv, az identitás, a regionalizmus a mostani konfliktust?

A közelmúltban jelent meg az első magyar nyelvű könyv Ukrajna történetéről. Az interjúban a mű egyik szerzőjét, Fedinec Csillát, a TK Kisebbségkutató Intézet kutatóját kérdezzük. Többek között ezekről beszéltünk: