Tényleg elcsökevényesíti az embert a modern civilizáció?

2023. január 28.
A 24.hu interjúja Számadó Szabolccsal

Kétségtelen, hogy a modern emberi civilizáció óriási hatással van a bolygó élővilágára, ez azonban már jóval a globális felmelegedés előtt is így volt, és bár az emberi tevékenység számtalan negatív hatással jár, egyes élőlényeknek előnye származhat belőle. A mai emberi társadalmak hatására új fajok jelenhetnek meg a Földön, és pár év alatt akár komplett evolúciós törzsfák is kialakulhatnak. Számadó Szabolcs evolúció biológussal beszélgettünk.

A történelem során számos sci-fi-írónak mozgatta meg a fantáziáját a kérdés, hogy az evolúció milyenné alakítja a bolygónk egyes élőlényeit, különösképpen az embert. Hogyan fogunk kinézni, és mennyivel leszünk intelligensebbek több százezer vagy millió év múlva? Fogunk-e egyáltalán változni, vagy a technológiánk fejlettsége szükségtelenné tette ezt a folyamatot?

Az is jogosan merül fel, hogy az emberiség milyen hatással van az állatfajok evolúciójára. Ártalmas-e, hogy a tenyésztés során önkényesen változtatunk az élőlények szaporodási szokásain? Mit okoz, ha az erdei körülményekhez szokott állatoknak hirtelen egy városi környezetben kell túlélniük? Ezekről beszélgettünk Dr. Számadó Szabolcs evolúció biológussal, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársával.