Táguló és szűkülő terek

2020. szeptember 23.
Schweitzer Gábor (TK Jogtudományi Intézet) a Naplóban

A veszprémi  zsidóság társadalom- és  gazdaságtörténetét felvázoló könyv született,  amelynek szerzője Jakab  Réka, a levéltár munkatársa és Kákonyi Anna, a Laczkó Dezső Múzeum muzeológusa. A monográfiát,  amelyet a Veszprémi  Zsidó Hitközség adott ki,  a napokban mutatták be  a Veszprém Megyei Levéltárban.

Porga Gyula, a város polgármestere köszöntőjében elmondta, ha egy közösség – legyen ez egy város – a jövőjét kezdi építeni, azt csak úgy tudja tisztességgel elvégezni, ha két dologra mindképpen odafigyel: az infrastrukturális beruházások mellett a közösség fejlesztésére is. Szerinte a másik fontos üzenet az, hogy tudnunk kell, kik vagyunk és honnan érkeztünk. – Ha a jövőt nem a múltunkból megélt tapasztalatokra, tradíciókra alapozzuk, amelyeket az elődeink leraktak, akkor ingoványos talajra építjük azt. Ezért is fontos, hogy megszülessenek azok a tudományos igényű munkák, melyek nélkül nem lehet jövőt tervezni – fogalmazott a városvezető, aki elmondta azt is, hogy a Táguló és szűkülő terek című kötet közel 300 éves történetet ölel fel, és a veszprémi zsidóság örömeit és tragédiáit is elmeséli. – Ez a közösség a mai napig itt van velünk, és hozzájárul a város jövőjének építéséhez. Ez a közösség formálta Veszprémet. Abban, hogy Veszprém ma ilyen, az elődök keze munkája érződik. Ha ellátogatunk a zsidó temetőbe, láthatjuk, hogy a város színe-java nyugszik ott. Az ő munkájuk nélkül szegényebb lenne Veszprém – mondta Porga Gyula.

Ezután Boross István levéltárigazgató Schweitzer Gábornak, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete tudományos főmunkatársának adta át a szót. Nem véletlenül: amellett, hogy ő mutatta be a kötetet és írta annak ajánlását, családja révén szorosan kötődik a helyi zsidó közösséghez. Édesapja a 2015-ben elhunyt Schweitzer József főrabbi volt.

A monográfiában az is fellelhető – sok más érdekesség mellett –, hogy 1880-ban a város lakosságának 13,4 százaléka tartozott az izraelita felekezethez. Aztán közel hatvan esztendővel később, az 1938-ban bevezetett jogfosztó törvényekkel kezdődött az az út, amellyel zsidóság sorsa egyre kilátástalanabb lett – 1944: gettó és deportálás. A holokauszt borzalmai után aztán a túlélők lerombolt zsinagógát és iskolát találtak, amit pedig nem bontattak el, azt átalakították. Az itt élt és tevékenykedő zsidóságra manapság utcanevek és botlatókövek hívják fel a figyelmet.

A kötetet bemutatta és annak ajánlását írta Schweitzer Gábor, aki családja révén szorosan kötődik a helyi zsidó közösséghez