„Jobboldali ideológusok korszaképítésben gondolkodnak”

2022. január 3.
A 24.hu interjúja Kristóf Lucával

Hiába a kormánypárt kultúrára gyakorolt hatása, úgy tűnik, ez nem jár együtt a jobboldali alkotók befolyásának, tekintélyének jelentékeny növekedésével. Kristóf Luca hosszan kutatta az elmúlt bő tíz év kultúrpolitikai csatáit, és munkájából az is kiderül, miért érzik egyesek, hogy a független értelmiségi szerep ma idegbeteggé teszi az embert.

– Régebben a jobboldali művészek kevesebben voltak, és azt érezték, hogy nincsenek olyan jó pozícióik, ezért rákényszerültek arra, hogy szorosabban összezárjanak. Ezzel együtt elkezdték a politikától remélni helyzetük javulását. Szerintem most is van egy büszkeség a jobboldali alkotókban, hogy ők ezt soha nem szégyellték. Sőt, szívesen hangoztatják, hogy nagyra tartják Orbán Viktort, hogy ismerik őt személyesen – mondja a 24.hu-nak Kristóf Luca szociológus, aki nemrég könyvet (Kultúrcsaták. Kulturális elit és politika a mai Magyarországon) szentelt a 2010 utáni kultúrpolitika feltérképezésének.

A kutatóval munkája apropóján beszélgettünk arról, hogy bár a kormánypártnak, de magának Orbánnak is több mint évtizedes ambíciója a jobboldali kultúra és művészek meghatározóvá tétele, ám ez valami miatt mégsem sikerült 12 hatalomban töltött év után. Hiába a beleölt temérdek közpénz, a sok-sok évnyi kultúrharc, egyelőre nincs áttörés a kultúrában: a terület meghatározó tekintélyei – keretes írásunk a Kristóf és kollégáinak kutatása alapján készült listát mutatja – jelenleg sem a jobboldaliak köréből kerülnek ki, inkább mondhatók baloldaliaknak, liberálisoknak.