A roma és német közösségek is listát állíthatnának a választáson, de számos oka van, hogy ez nem mindig sikerül

2022. március 30.
A Qubit cikke a TK podcast epizódjáról

A Magyarországon élő nemzetiségeknek 2011 óta van jogszabályi lehetőségük arra, hogy részt vegyenek az Országgyűlés munkájában, kedvezményes választási kvóta segítségével. Persze kérdés, hogy vajon valódi esélyt jelent-e a nemzetiségek parlamenti képviseletére a 11 éve megszületett törvény. Hiszen matematikai esélye csak a roma és a német közösségeknek van (min. 22–24 ezer szavazat kellett hozzá a két legutóbbi választáson, 2014-ben és 2018-ban), és idáig csak a német kisebbségnek lett teljes jogú parlamenti képviselője.

...

Többek között ezeket a kérdéseket járja körül a Társadalomtudományi Kutatóközpont podcastjének legújabb adása, amelyben Vizi Balázs, a TK Kisebbségkutató Intézetének kutatóprofesszora beszélget Dobos Balázzsal, aki szintén a TK KI kutatója.

A beszélgetésben szó esik még arról is, hogy hogyan viszonyulnak a nemzetiségi választópolgárok ehhez a lehetőséghez, hogy melyik identitásukat választják (a politikait vagy a nemzetiségit), és hogy mennyiben éri meg nemzetiségiként regisztrálni és a nemzetiségi önkormányzatoknak mozgósítania a választásokra.