A koronavírus örökre megváltoztatta azt, ahogyan az apaságról gondolkodunk?

2021. szeptember 28.
hvg.hu, benne Koltai Júlia, Szalma Ivett

A járvány idején sok férfi előre nem tervezett módon kaphatott ízelítőt a „gyes-élményből”, így az otthonlét során azt is megtapasztalhatta, mennyi plusz eherrel jár a gondoskodás a gyerekekről. A home office-ba kényszerülő apák minden korábbinál kiegyenlítettebb dinamikát hozhatnának a családba, de úgy tűnik, Magyarországon azért még mindig tartják magukat a hagyományos nemi szerepek.

... Fodor Éva, Gregor Anikó, Koltai Júlia és Kováts Eszter hazai kutatásukban azt vizsgálták, hogyan változtatta meg a járvány a gondoskodási munkát a legalább érettségivel rendelkező, vagyis az átlag magyar lakosságnál jobb anyagi helyzetű családok körében. Ebben a magasabb státuszú mintában mind a nők, mind a férfiak úgy érezték, hogy a férfiak jobban kiveszik a részüket a háztartási teendőkből és a gyereknevelésből – bár érdemes hozzátenni, hogy a vizsgálatban szereplő nők még mindig azt vallották, hogy a férfiak többet is vállalhatnának ezekből a feladatokból.

... Szalma Ivett arra is felhívja a figyelmet, hogy Magyarországon sok szempontból speciálisan alakultak ezek a szerepfelfogások. „A rendszerváltással egyfajta tradicionalizálódás ment végbe, hiszen sok nő kivonult a munkaerőpiacról, ami érezhető változásokat hozott a szerepfelfogásokat illetően a ’90-es évek elején. Azonban a ’93-as mélypont után a gazdasági kényszer újra a munkaerőpiacra terelte a nőket, vagyis ugyanúgy keresővé váltak, miközben a férfiak továbbra sem vállaltak nagyobb részt a háztartási munkákból.”